Kolagen
Porady Zdrowie

Skutki zdrowotne niedoboru kolagenu w ludzkim organizmie

Pierwsza rzecz jaka kojarzy się ze słowem kolagen to głównie zmarszczki oraz starzenie organizmu. Jednakże jest to trochę błędne rozumowanie, gdyż kolagen jest jednym z najważniejszych białek w ludzkim organizmie. Jest odpowiedzialny za funkcjonowanie niemalże każdej z tkanek.

Tabletki z kwasem hialuronowym i kolagenem

Białko to pojawia się w organizmie prawie wszystkich kręgowców stanowiąc jednocześnie element budulcowy tkanki łącznej. Sprężyste włókna mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie wszystkich wewnętrznych narządów takich oraz ma wielkie znaczenie dla układu kostnego ale też zdrowia oczu. Kolagen jest potrzebny człowiekowi przez całe jego życie. Należy jednak wiedzieć iż ulega nieustannym procesom regeneracji, przebudowy i odnowy. Włókna kolagenowe mają dużą odporność na zgniecenia. Także z wiekiem produkcja kolagenu znacząco spada aż do chwili gdy zostaje kompletnie zablokowana. Sytuacja ta następuje ok. 70 roku życia.

Kolagen na stawy

Zbyt małe pokłady kolagenu w organizmie wnoszą za sobą poważne skutki uboczne. Niedobór jak wiadomo powiązany jest z pojawianiem się pierwszych zmarszczek oraz utratą owalu twarzy. Utrata kolagenu jest mimo wszystko procesem nieuniknionym, aczkolwiek można skutecznie opóźnić go w czasie. Na rynku pojawił szereg suplementów diety posiadających czystą formę kolagenu, który genialni wchłaniany jest przez ludzki organizm. Kolagen rybi do picia cieszy się największa popularnością, a jego regularne przyjmowanie wpływa na zmniejszenie zmarszczek. Odbudowuje i tworzy komórki chrząstki stawowej a także innych tkanek. Suplementacja kolagenowa ma wpływ również na kondycje włosów a także redukcję cellulitu.